OKULISTYKA
Klinika Alfa w Sochaczewie
ZABIEGI LASEROWE W CUKRZYCY
Co to jest retinopatia cukrzycowa ?. Na czym polega leczenie laserowe powikłań w cukrzycy ?
Przyczyny i opis retinopatii cukrzycowej znajdą Państwo na podstronie poświęconej retinopatii cukrzycowej. Aby przejść na tę stronę, należy kliknąć poniższe zdjęcie, które przedstawia zaawansowaną retinopatię proliferacyjną. Idąc dalej na obecnej stronie, skupimy się na czynnikach wpływających na rozwój retinopatii proliferacyjnej i przebiegu laseroterapii.
Przebieg retinopatii cukrzycowej w zależności od fazy rozwoju:
-
retinopatia cukrzycowa prosta,
-
retinopatia cukrzycowa przedproliferacyjna,
-
retinopatia cukrzycowa proliferacyjna.
Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na ocenę sytuacji u pacjenta z retinopatią cukrzycową jest:
-
obecność klinicznie znamiennego obrzęku plamki (jest to obrzęk siatkówki centralnej), prowadzący bezpośrednio do pogorszenia ostrości wzroku. Utrzymujący się obrzęk plamki przez okres około pół roku, prowadzi do trwałych uszkodzeń tej części siatkówki. Leczeniem z wyboru jest terapia doszklistkowa anty VEGF ( Lucentis - kilka zabiegów co miesiąc) lub Eylea (3 zabiegi co 2 miesiące).
-
obecność obszarów niedokrwienia w siatkówce. Stan ten można precyzyjnie zaobserwować w najważniejszym badaniu siatkówki w cukrzycy, angiografii fluoresceinowej. Ocena niedokrwienia istotna jest z uwagi na możliwość wystąpienia tego problemu w plamce, ale również z powodu możliwości pobudzenia do rozplemu nieprawidłowych naczyń siatkówki (neowaskularyzacja siatkówkowa). Rosnące naczynia są kruche i szybko prowadzą do krwotoków do gałki ocznej.
-
obecność neowaskularyzacji na powierzchni nerwu wzrokowego i przy naczyniach siatkówkowych. Ich obecność nakazuje rozpocząć zabieg panfotokoagulacji (zniszczenia dużej powierzchni siatkówki laserem, w celu zmniejszenia niedokrwienia i zatrzymania nowotwórstwa naczyń).
-
obecność licznych wysięków twardych na siatkówce (świadczy o przewlekłym obrzęku i możliwej hiperlipidemii)
Czynniki sprzyjające wystąpieniu krwotoku do gałki ocznej w retinopatii cukrzycowej proliferacyjnej:
-
intensywna praca fizyczna (zwłaszcza w pochyleniu),
-
zbyt niski poziom glikemii,
-
uraz gałki ocznej.
Dość często krwotok występuje podczas snu. Trzeba też pamiętać, że ciąża często nasila rozwój retinopatii proliferacyjnej.
Angiografia fluoresceinowa jest niezastąpionym badaniem diagnostycznym w retinopatii cukrzycowej. Dzięki niej można zdiagnozować zarówno miejsca nieprawidłowości naczyniowych, obrzęku siatkówki, jak i to, co najważniejsze, obszary niedokrwienia siatkówki i nowotwórstwa siatkówkowego. Pozwala to na realną ocenę sytuacji przed podjęciem leczenia, jak i wdrożenie odpowiedniej terapii i jej oceny w czasie.
W Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym przy Klinice Alfa w Sochaczewie badanie angiograficzne wykonywane jest także w trybie pilnym ("od ręki"). Jednak w przypadku retinopatii cukrzycowej, należy upewnić się, czy jej wykonanie jest konieczne i co najważniejsze, czy jest możliwe w danym momencie choroby. Obecność zbyt dużej ilości krwotoków w ciele szklistym lub na siatkówce, może przesłonić elementy, które warte są oceny. Zalecamy w takim przypadku umówić się na konsultację pilną w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia decyzji o pilnym wykonaniu angiografii fluoresceinowej i laseroterapii retinopatii cukrzycowej (tel. kontaktowy dla pilnych przypadków: 664620130).
Fotokoagulacja laserowa siatkówki typu "grid" w przewlekłym obrzęku plamki występującym w retinopatii cukrzycowej, ma na celu zmniejszenie obrzęku siatkówki w rejonie plamki (centralnej części siatkówki). W celu kwalifikacji do tego zabiegu należy w wielu przypadkach wykonać badanie diagnostyczne (angiografia fluoresceinowa). W badaniu tym ustalone będzie, czy w obszarze plamki występuje obrzęk, czy też wystąpiło duże niedokrwienie. W przypadku niedokrwienia w obszarze plamki, nie wykonuje się fotokoagulacji tego typu.
Fotokoagulacja laserowa typu "panfotokoagulacja" wykonywana jest w etapie retinopatii przedproliferacyjnej i proliferacyjnej. Ma na celu wyłączenie obszarów siatkówki pozbawionych krążenia. Siatkówka taka produkuje hormon wzrostu naczyń, które to stają się powikłań retinopatii proliferacyjnej. Wykonuje się zazwyczaj zabiegi do całkowitego pokrycia powierzchni siatkówki, z wyłączeniem obszaru plamki (centralna część siatkówki odpowiedzialna za widzenie szczegółów).
Zastrzyki doszklistkowe preparatu antyVEGF wykonywane są w celu zmniejszenia obrzęku siatkówki w plamce. Iniekcje doszklistkowe mają też swoją drugą funkcję, ponieważ działają podobnie do fotokoagulacji laserowej blokując rozwój neowaskularyzacji. W Klinice Alfa wykonujemy obecnie zabiegi preparatem Lucentis (conajmniej 3 zabiegi co miesiąc) lub najnowszym preparatem Eylea (co 2 miesiące, zazwyczaj od 1 do 3 zabiegów).
Specjalistyczny Ośrodek Okulistyczny przy Klinice Alfa w Sochaczewie, specjalizuje się od prawie 17 lat w zabiegach wykonywanych u osób w cukrzycy. Wykształciliśmy w tym zakresie kilkudziesięciu młodych okulistów z kilkunastu ośrodków medycznych w kraju. Wykonujemy zarówno badanie angiografię fluoresceinową, jak i zabiegi laserowe oraz iniekcje doszklistkowe antyVEGF. W przypadkach nagłych wszystkie te procedury wykonywane są w trybie pilnym.
Zmiany cukrzycowe w oczach, retinopatia cukrzycowa
- dr Mikołaj Krajewski, posłuchaj wywiadu
Jak prowadzona jest laseroterapia w cukrzycy ?
Celem laseroterapii w retinopatii cukrzycowej jest:
-
zniszczenie obszarów siatkówki niedokrwionej,
-
zniszczenie neowaskularyzacji siatkówkowej,
-
zmniejszenie obrzęku siatkówki,
-
zapobieganie odwarstwieniu trakcyjnemu siatkówki,
-
poprawa utlenowania siatkówki,
-
zmniejszenie wydzielania hormonu VEGF.
Technika panfotokoagulacji siatkówki:
-
znieczulenie kroplowe oraz poszerzenie źrenicy,
-
na gałkę oczną zakładana jest soczewka z żelem na powierzchni (pacjent czuje jedynie delikatny dotyk),
-
w zależności od etapu retinopatii cukrzycowej wykonuje się od kilkuset do tysiąca impaktów lasera. Pacjent obserwuje pojedyncze błyski i czasami może odczuwać drobny ból. W zależności od progu bólowego pacjenta czasem wskazane jest przyjęcie przed laseroterapią środka przeciwbólowego,
-
po wykonaniu laseroterapii poprawa widzenia następuje po zwężeniu źrenicy, czyli okresie około 5 godzin.
krwotok do oka, laserowanie siatkówki, retinopatia
laserowanie siatkówki
zabieg_laserwoanie_siatkówki
krwotok do oka, laserowanie siatkówki, retinopatia