top of page

ZATOR TĘTNICY SIATKÓWKI

Zator tętnicy siatkówki

- przyczyny, objawy i leczenie

Częstą przyczyną niedrożności tętnic siatkówki jest materiał zatorowy. Najczęstszym jest zator pochodzący z tętnicy szyjnej i serca.

Zamknięcie krążenia w obrębie siatkówki może być też spowodowane przez zmiany miażdżycowe i zapalenie tętnic np. choroba Hortona (zapalenie olbrzymiokomórkowe tętnic), toczeń układowy, guzkowe zapalenie tętnic. Czasami za zamknięcie krążenia siatkówkowego bywa odpowiedzialna migrena. Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego jeśli jest wysoki może również powodować zamknięcie krążenia siatkówkowego.

W zależności od miejsca zatoru mamy do czynienia z róznym nasileniem objawów i konsekwencjami:

  • zator tętnicy środkowej siatkówki,

  • zator gałęzi tętnicy środkowej siatkówki,

  • niedrożność tętniczek przedwłośniczkowych.

Zator tętnicy środkowej siatkówki występuje z częstością około 1/10tys osób i zazwyczaj powstaje w wyniku miażdżycy. Objawia się gwałtowna, niebolesną utratą widzenia. Jedynie w 1% przypadków dotyczy obu oczu.

Zator gałęzi tętnicy środkowej siatkówki objawia się gwałtowną utratą fragmentu pola widzenia. Często jest to brak widzenia w górnej części lub dolnej pola widzenia.

Przywrócenie krążenia w obrębie siatkówki powinno nastąpić jak najszybciej. Siatkówka, jako fragment układu nerwowego jest bardzo wrażliwa na niedotlenienie. Ulega więc szybkiej martwicy wprzypadku utrzymującego się braku krążenia krwi przez kilka godzin. 

Zatem gwałtowna utrata widzenia w jednym oku powinna skłonić pacjenta to pilnej konsultacji ! (telefon w nagłych przypadkach: 664 620 130).

zabieg laserowy oka
ZATOR TĘTNICY ŚRODKOWEJ SIATKÓWKI - STAN PO LASEROTERAPII
bottom of page