OKULISTYKA
Klinika Alfa w Sochaczewie
ZAPALENIE BRZEGÓW POWIEK
Jakie są przyczyny i odmiany przewlekłego
zapalenia brzegów powiek ?
Przewlekłe zapalenie brzegów powiek jest bardzo powszechnym schorzeniem zewnętrznych części oka. Ważną rolę w powstaniu tego schorzenia pełni zakażenie gronkowcowe, łojotok i jak się ostatnio twierdzi także zakażenie nużeńcem. Ponieważ brak idealnego leczenia w tych przypadkach, leczenie jest często przewlekłe z okresami nasilenia i zmniejszania dolegliwości. Ponieważ zazwyczaj wpływa na wtórne zmiany w spojówce i rogówce oka, często dochodzi do wielu niespecyficznych dolegliwości w obrębie oczu.
Najczęstszymi postaciami przewlekłego zapalenia brzegów powiek jest:
-
gronkowcowe przednie zapalenie brzegów powiek (drobne ropnie u podstawy rzęs, widoczne jest przekrwienie (czerwone powieki) i obecność łusek u podstawy rzęs. Czasami rzęsy sklejone są żółtymi strupkami. W tej postaci dochodzi do częstej utraty rzęs i ich nieprawidłowego wzrastania. Bardzo często powoduje także łagodne zapalenie spojówek)
-
łojotokowe przednie zapalenie brzegów powiek jest schorzeniem często towarzyszącym łojotokowemu zapaleniu skóry. Dolegliwości w tej postaci choroby są podobne jak wspomniane wyżej, ale mniej intensywne (występują tu również czerwone powieki, zwłaszcza na brzegu).
-
tylne zapalenie brzegów powiek jest spowodowane nieprawidłową funkcją gruczołów łojowych Maiboma (nadmierna produkcja łoju lub stan zapalny gruczołów).