top of page

ZAPALENIE  BRZEGÓW  POWIEK

Jakie są przyczyny i odmiany przewlekłego

zapalenia brzegów powiek ?

Przewlekłe zapalenie brzegów powiek jest bardzo powszechnym schorzeniem zewnętrznych części oka. Ważną rolę w powstaniu tego schorzenia pełni zakażenie gronkowcowe, łojotok i jak się ostatnio twierdzi także zakażenie nużeńcem. Ponieważ brak idealnego leczenia w tych przypadkach, leczenie jest często przewlekłe z okresami nasilenia i zmniejszania dolegliwości. Ponieważ zazwyczaj wpływa na wtórne zmiany w spojówce i rogówce oka, często dochodzi do wielu niespecyficznych dolegliwości w obrębie oczu.

Najczęstszymi postaciami przewlekłego zapalenia brzegów powiek jest:

  • gronkowcowe przednie zapalenie brzegów powiek (drobne ropnie u podstawy rzęs, widoczne jest przekrwienie (czerwone powieki) i obecność łusek u podstawy rzęs. Czasami rzęsy sklejone są żółtymi strupkami. W tej postaci dochodzi do częstej utraty rzęs i ich nieprawidłowego wzrastania. Bardzo często powoduje także łagodne zapalenie spojówek)

  • łojotokowe przednie zapalenie brzegów powiek jest schorzeniem często towarzyszącym łojotokowemu zapaleniu skóry. Dolegliwości w tej postaci choroby są podobne jak wspomniane wyżej, ale mniej intensywne (występują tu również czerwone powieki, zwłaszcza na brzegu).

  • tylne zapalenie brzegów powiek jest spowodowane nieprawidłową funkcją gruczołów łojowych Maiboma (nadmierna produkcja łoju lub stan zapalny gruczołów).

bottom of page