top of page

INIEKCJA DOSZKLISTKOWA 

BEOVU / zastrzyki doszklistkowe antyVEGF 

Iniekcje doszklistkowe z preparatów antyVEGF w Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym przy Klinice Alfa w Sochaczewie wykonywane są od początku obecności tego leczenia w Polsce. Pierwszym zarejestrowaną techniką terapii była terapia fotodynamiczna (PDT). Wykonywaliśmy te zabiegi od 2006 roku. Po wprowadzeniu do leczenia pierwszego blokera VEGF (Macugen) opracowaliśmy w naszym ośrodku model terapii skojarzonej (PDT i iniekcja anty VEGF ) który prezentowany był przez dr Mikołaja Krajewskiego na konferencjach dotyczących zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). W kolejnych latach dr Krajewski wykonywał iniekcje doszklistkowe preparatami Lucentis oraz Eylea. Od 9.2020 wykonuje zabiegi najnowszym lekiem anty-VEGF jakim jest BEOVU.  Lek ten okazał się szansą na skuteczniejszą terapię, znaczący postęp zarówno w zatrzymaniu procesów chorobowych, jak i możliwości cofnięcia ich skutków, to znaczy poprawy ostrości widzenia w stosunku do momentu podjęcia leczenia. BEOVU jest w postaci zastrzyku do ciała szklistego oka. Podając preparat BEOVU co 3 miesiące możemy podnieść komfort leczenia pacjenta, jak również istotnie zmniejszyć możliwość powikłań. Lek ten zawiera cząsteczki leku 3x mniejsze niż wcześniej dostępne preparaty anty-VEGF. Pozwala to w tej samej objętości podawanej do oka na zawarcie większej ilości środka leczniczego.

Możliwe powikłania.

Mimo że w okresie kilkunastu lat leczenia (kilka tysięcy zabiegów) nie odnotowaliśmy powikłań po podaniu doszklistkowym preparatów anty VEGF, należy przyjąć, że może wystąpić reakcja nietolerancji preparatu, możliwość zapalenia wewnątrz gałki ocznej i przedarcia siatkówki lub uszkodzenia soczewki oka. W naszym ośrodku wykonujemy te zabiegi w ramach sali zabiegowej z reżimem przygotowań i wykonania jak w trakcie zabiegów wewnątrzgałkowych. Dokładamy wszelkich starań, aby zabieg wykonywany był jak najbezpieczniej, bezboleśnie i komfortowo dla naszych pacjentów.

Podawane przed dr Mikołaja Krajewskiego preparaty antyVEGF (Lucentis i BEOVU) mają podobne tory działania, ale są zupełnie innymi substancjami leczniczymi. Po pierwsze są antyhormonami, blokerami czynnika pobudzającego nowotwórstwo naczyń (VEGF). Hormon ten jest bardzo potrzebny w naszym organizmie w przypadku, chociażby zawału mięśnia sercowego. Jenak gdy na skutek procesów zwyrodnieniowych, cukrzycy czy też zakrzepu naczyń produkowany jest przez siatkówkę, doprowadza do rozplemu naczyń (w siatkówce,  jak i tęczówce), które są po pierwsze bardzo kruche i łatwo pękają, po drugie nie są szczelne, co powoduje przeciekanie i obrzęk siatkówki. Rozplem nieprawidłowych naczyń w siatkówce i tęczówce bezpośrednio może prowadzić do pogorszenia ostrości wzroku (obrzęk siatkówki), krwawień do siatkówki, ciała szklistego, komory przedniej oka (kruchość naczyń) jak również do trudnej do opanowania jaskry krwotocznej (blokowanie drogi odpływu w kącie przesączania - jaskra krwotoczna) prowadzącej do ślepoty i bolesnej, zadrażnonej gałki ocznej.

Blokery VEGF są zatem:

  • czynnikiem hamującym rozplem naczyń (wręcz pobudzającym ich zanik),

  • mają właściwości uszczelniające wobec naczyń, wpływając na hamowanie obrzęku siatkówki.

Schorzenia, w których najczęściej wykorzystywane są leki anty VEGF:

  • AMD, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (postać wysiękowa / mokra),

  • retinopatia cukrzycowa,

  • zakrzep żyły środkowej siatkówki.

Szczegółowe wskazania do tej terapii, jak i mechanizm działania w tych schorzeniach znajdą Państwo na podstronach (zakładka CHOROBY).

Przebieg terapii antyVEGF
(BEOVU, Lucentis)

 

  • przygotowanie pacjenta do zabiegu (niezbędne badania diagnostyczne, przygotowanie poprzez przyjęcia kropli przeciwzapalnych i antybiotyku w okresie przed iniekcją (zastrzykiem doszklistkowym).

  • procedura podania przewiduje przygotowanie podobne do zabiegu wewnątrzgałkowego, wykonujemy znieczulenie kroplowe powierzchni oka, unieruchomienie gałki ocznej specjaną rozwórką, odkażenie powierzchni oka preparatem Borasol.

  • po iniekcji, na gałkę oczną zakładana jest maść antybiotykowa i jałowy opatrunek na kilka godzin. Pacjent otrzymuje do domu preaparat antybiotykowy w kroplach oraz przeciwzapalny, które przyjmuje z zaleconą częstotliwością.

  • badanie kontrolne wykonuje się w ciągu 48 godzin,

  • pacjent uprzedzony jest o możliwych objawach po podaniu leku, jak i też o możliwości kontaktu w okresie po zabiegu  (telefon: 664 620 130 oraz w godzinach pracy 46 88 08 290 wew.56).

Wskazania do terapii antyVEGF 

 

  • AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem)

  • zakrzep żyły środkowej siatkówki,

  • retinopatia cukrzycowa.

Powodem zastosowania tej terapii w leczeniu w/w schorzeń są oba istotne efekty lecznicze tych preparatów, mianowicie:

-  hamowanie nowotwórstwa naczyniowego,

- hamowanie przecieku naczyń (ich uszczelnienie) prowadzące do zmniejszenia obrzęku siatkówki.

AMD - zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, wywiad
- dr Mikołaj Krajewski
OCT plamki, amd, zwyrodnienie plamki

Badanie OCT plamki - kwalifikacja do iniekcji doszklistkowej antyVEGF

bottom of page