top of page

 IRYDOTOMIA  LASEROWA  

Irydotomia laserowa - kiedy wykonać zabieg ?

Irydotomia laserowa jest zabiegiem wytworzenia otworu w obwodowej tęczówce w oku z jaskrą zamkniętego kąta. Otwór ten tworzy "przetokę" pomiędzy komorą tylną oka, gdzie produkowana jest ciecz wodnista, a komorą przednią gdzie ta ciecz wypływa. Zabieg stosowany jest najczęściej z powodu budowy oka, jego wąskiej przestrzeni w komorze przedniej powodującej jaskrę zamkniętego kąta przesączania. Często powodem do jego wykonania jest przebyty ostry atak jaskry. Inną postacią neuropatii jaskrowej, w której wykonywana jest irydotomia jest jaskra barwnikowa. W tym przypadku zabieg ma na celu skorygowanie wklęsłego ukształtowania tęczówki. Poprzez wyrównanie ciśnień pomiędzy komorą tylną i przednią oka, dochodzi do spłaszczenia konfiguracji tęczówki. Powoduje to zmniejszenie tarcia między soczewką a tęczówką, a co za tym idzie zmniejszenie uwalniania barwnika z tęczówki. W naszym ośrodku w Sochaczewie zabieg ten wykonywany jest od kilkunastu lat i jest zabiegiem pierwszego wyboru w jaskrze zamkniętego kąta i w oczach po przebytym ataku jaskry.

Mikołaj Krajewski okulista
Zabieg laseorwy oka irydotomia
IRYDOTOMIA - WARUNKI  ZABIEGU

 

 

Zabieg wraz z przygotowaniem trwa około 40 minut.

 

Przed zabiegiem irydotomii laserowej stosowane jest znieczulenie kroplowe.

 

Przebieg zabiegu irydotomii jest bardzo podobny jak badanie w lampie szcelinowej. Po znieczuleniu powierzchniowym oka (kroplowym), na gałkę oczną zakładana jest soczewka, na której powierzchni znajduje się żel. Soczewka pozwala na precyzyjne skierowanie wiązki lasera poprzez mikroskop w kierunku tęczówki. Irydotomia jest zabiegiem powodującym niewielkie odczucie bólu, dzięki przeprowadzonemu wcześniej znieczuleniu kroplowemu.

 

Po zabiegu występuje zwężenie źrenicy utrzymujące się przez kilka godzin (nie pogarsza zazwyczaj ostrości wzroku, może powodować uczucie gorszego widzenia warunkach zmroku, zazwyczaj mija po około 4 godzinach).

W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie kropli przeciwzapalnych 3x dziennie, przez okres 3 dni.

 

Kontrola pozabiegowa odbywa się zazwyczaj po 3 dniach.

bottom of page