top of page

Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka

Co to jest zabieg SLT i kiedy wykonać ?

Selektywna laserowa trabekuloplastyka (SLT) jest łagodnym, małoinwazyjnym zabiegiem laserowym, obniżającym ciśnienie wewnątrzgałkowe u pacjentów z jaskrą otwartego kąta. Jest szybkim i bezbolesnym zabiegiem. Stanowi skuteczne rozwiązanie terapii większości chorych na jaskrę otwartego kąta. Zabieg ten jest szczególnie cenny z uwagi na jego wyjątkowe bezpieczeństwo. Jako jedyny stosowany jest w niezwykle trudnych sytuacjach jaskry prawie dokonanej, czyli w oku prawie ślepym. Jest też często stosowanym u młodych pacjentów w świeżo rozpoznanych przypadkach jaskry początkowej, aby odstąpić od leczenia farmakologicznego. To stosunkowo nowa technologia na świecie wykorzystywana od 2001 roku. W Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym przy Klinice Alfa w Sochaczewie zabieg SLT u pacjentów z jaskrą wykonywany jest od 2007 roku. Przez cały ten okres nie odnotowaliśmy jakichkolwiek powikłań pozabiegowych.

DLACZEGO  SLT ?

 

BEZPIECZEŃSTWO

SLT jest w 100% bezpieczne. W SLT jako jedynym laserowym zabiegu przeciwjaskrowym nie występuje działanie niszczące na żaden element anatomiczny. Nie ma też licznych, niekorzystnych cech terapii farmakologicznej, takich jak niepożądane działanie ogólnoustrojowe leków, problemy zgodności chemicznej, konieczność przestrzegania reżimu czasowego przyjmowania leków oraz niemałe koszty leków przeciwjaskrowych.

 

SELEKTYWNOŚĆ

SLT wykorzystuje selektywną fototermolizę, kierowaną tylko do określonych komórek zawierających barwnik w śródbłonku trabekulum (utkaniu beleczkowym), pozostawiając pozostałe tkanki nietknięte. 

 

NATURALNOŚĆ

SLT stymuluje naturalne mechanizmy gojenia w celu przebudowy swoistego "sita odpływowego ciecz z oka", usprawnia to jej odpływ a co za tym idzie pozwala trwale zmniejszać ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Dr Mikołaj Krajewski, wywiad na temat jaskry
NASZE  DOŚWIADCZENIA Z SLT ?

 

 

Powikłania - O%.

 

Pozytywny efekt leczniczy u ponad 80% pacjentów.

 

Efekt obniżenia ciśnienia o około 25% (zależny od ciśnienia wyjściowego, postaci jaskry, ilości barwnika w trabekulum).

 

Bolesność miejscowa w trakcie zabiegu - nie występuje.

 

Jest to jedyny zabieg przeciwjaskrowy, który można wykonać wielokrotnie, bez ryzyka wystąpienia dolegliwości bólowych lub odległych w czasie skutków ubocznych.

Zabieg pozwala łączyć terapię SLT z farmakologią oraz zabiegami operacyjnymi w jaskrze.

WARUNKI  ZABIEGU SLT

 

 
Zabieg wraz z przygotowaniem trwa około 40 minut.
 
Stosowane jest znieczulenie kroplowe.
 
Przebieg zabiegu SLT jest bardzo podobny jak badanie w lampie szczelinowej. Po znieczuleniu powierzchniowym oka (kroplowym), na gałkę oczną zakładana jest soczewka, na powierzchni której znajduje się żel. Soczewka pozwala na precyzyjne skierowanie wiązki lasera poprzez mikroskop w kierunku utkania beleczkowego oka. SLT jest zabiegiem bezbolesnym zarówno w trakcie zabiegu jak i w okresie pozabiegowym.
 
Po zabiegu występuje zwężenie źrenicy utrzymujące się przez kilka godzin (nie pogarsza zazwyczaj ostrości wzroku, może powodować uczucie gorszego widzenia warunkach zmroku, zazwyczaj mija po około 4 godzinach).
W niektórych przypadkach zaleca się stosowanie kropli przeciwzapalnych 3x dziennie, przez okres 3 dni.
 
Kontrola pozabiegowa odbywa się zazwyczaj po 3 dniach.
bottom of page