ZABIEG LASEROWY W RETINOPATII SUROWICZEJ CENTRALNEJ

Laseroterapia w centralnej retinopatii surowiczej

Idiopatyczna retinopatia surowicza środkowa (CSR - central serous retinopathy) jest schorzeniem zazwyczaj występującym u młodych mężczyzn lub w średnim wieku. Bardzo często początek kojarzy się z przebyciem silnego stresu. Zwykle dotyczy jednego oka i objawia się:

 • gwałtowne zaburzenie widzenia w jednym oku,

 • mroczek centralny (zazwyczaj szara plama w centrum widzenia),

 • niekiedy pomniejszenie obserwowanego szczegółu,

 • upośledzenie adaptacji do ciemnego otoczenia,

 • upośledzenie ostrości wzroku.

Najważniejszym badaniem diagnostycznym w CSR jest angiografia fluoresceinowa. To dzięki temu badaniu możliwe jest rozpoznanie i precyzyjne ustalenie punku przecieku dla jego zamknięcia poprzez laseroterapię. Wszelkie niezbędne informacje o CSR, angiografii fluoresceinowej jak i rokowaniu uzyskają Państwo klikając fotografię po lewej stronie ekranu. Zostaną Państwo przekierowani na stronę o CSR.

retinopatia surowicza sochaczew warszawa

Obraz centralnej retinopatii surowiczej uzyskany badaniem - angiografia fluoresceinowa. Możliwa jest dokładna lokalizacja miejsca przecieku.

Zabieg laseroterapii w centralnej retinopatii surowiczej

OCT plamki

- obraz w centralnej retinopatii surowiczej

KIEDY WYKONYWAĆ ZABIEG LASEROTERAPII ?

 

Zabieg laserowy w CSR wykonywany jest jako procedura następna. W pierwszych miesiącach (3 do 6) należy podjąć leczenie farmakologiczne, gdyż w wielu przypadkach (do 80%) dochodzi do remisji schorzenia. Jednak, jeśli choroba nie ustępuje całkowicie w czasie powyżej 3 miesięcy, należy rozważyć zabieg zamknięcia laserowego punktu przecieku. Utrzymujący się przeciek w czasie powyżej 6 miesięcy, może prowadzić do trwałych zmian degeneracyjnych.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU

Przed wykonaniem zabiegu niezbędne jest posiadanie wyniku najważniejszego badania diagnostycznego w tym schorzeniu, angiografii fluoresceinowej dobrej jakości. 

PRZEBIEG  ZABIEGU
 • znieczulenie kroplowe powierzchni oka oraz rozszerzenie źrenicy,

 • przyłożenie soczewki z żelem na powierzchni do rogówki oka,

 • wykonanie kilku impaktów laserowych (niebolesne błyski światła laserowego). Ważne jest spokojne patrzenie przed siebie lub na punkt fiksacji,

 • olśnienie po zabiegu utrzymuje się około 5 minut, ostrość widzenia powraca po zwężeniu źrenicy, które występuje do kilku godzin po zabiegu,

 • badanie kontrolne zazwyczaj wykonuje się po kilku dniach.

CZY  ZABIEG BOLI ?

Zabieg zazwyczaj nie wywołuje żadnych wrażeń bólowych. Rogówka mająca jedyny kontakt z soczewką jest dobrze znieczulona a na jej powierzchni, znajduje się żel. Impakty laserowe są o bardzo małej mocy, celowo, gdyż wykonywane są w bardzo czułym miejscu dla naszego widzenia (plamce). Zabieg wymaga doświadczenia od wykonującego specjalisty.

Zabieg laserowy w CSR wykonujemy w Poradni Siatkówkowej Kliniki Alfa w Sochaczewie od kilkunastu lat. Nigdy nie mieliśmy żadnych powikłań. Skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka.

KLINIKA ALFA

ul. Polna 9

Sochaczew, 96-500

Kontakt telefoniczny w sprawie zabiegów :

664 620 130, 46 88 08 290 wew.56

Rejestracja wizyt:

46 88 08 290 wew.1    

® Copyright

Poniedziałek - Piątek   08:00-18:00    

Sobota   08:00-16:00

 • Facebook Social Icon