top of page

TOKSOPLAZMOZA   /   TOKSOKAROZA

Toksoplazmoza i toksokaroza

- przyczyny, objawy i leczenie infekcji oczu

Toksoplazmoza

Wywołana jest przez pierwotniaka toxoplasma gondi. Infekcja człowieka następuje przez kontakt z odchodami kota (spożycie sporocysty przez brudne dłonie) lub może także wystąpić przez rozsiew pierwotniaka przez łożysko do płodu (toksoplazmoza wrodzona). Oczne objawy toksoplazmozy obserwuje się najczęściej w siatkówce, jako ogniska zapalenia siatkówki i naczyniówki. Dają one dość charakterystyczne blizny w siatkówce, zazwyczaj w okolicy plamki. To położenie zapalenia, zazwyczaj sprawia, że efektem zapalenia jest obniżona ostrość wzroku. Istotnym problemem są wznowy zakażenia ze starej blizny. Pierwotniak ten może przez lata być w stanie nieczynnym a z czasem na brzegu blizny spowodować wznowę zakażenia. Objawy odczuwalne dla pacjenta, to pojawienie się zmętnień przemieszczających się w polu widzenia (tzw. męty), czasami pogorszenie ostrości wzroku. Rzadziej występuje zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego. Po pierwszym incydencie zapalnym, w ciągu 3 lat, nawroty występują z częstotliwością około 50%.

Toksokaroza

Wywołana jest przez zakażenie glistą jelitową psów, toxocara canis. Około 80% szczeniąt pomiędzy 2 a 6 mies. życia zakażonych jest tym robakiem. Małe dzieci, które mają bliski kontakt z psem, lub piaskiem, w którym znajdują się odchody, są szczególnie narażone na ryzyko zachorowania. Larwy rozwijają się w jelicie człowieka, skąd przenikają i wędrują do narządów takich jak wątroba, płuca, mózg, oczy.

Postać oczna toksokarozy przebiega z objawami przypominającymi przewlekłe zapalenie wnętrza oka. Najczęściej choroba dotyczy dzieci w wieku 2-9 lat. Często występuje biała źrenica, obniżenie ostrości wzroku i ustawienie gałki ocznej w zezie.

W obu przypadkach mogą Państwo skorzystać z naszej konsultacji i dalszych wskazań. W Klinice Alfa w Sochaczewie mogą Państwo również wykonać badania diagnostyczne w przypadku podejrzenia obu tych schorzeń (test metodą ELISA). Pobrania krwi wykonywane są od poniedziałku do piątku od godziny 7:00 do 10:00.

leczenie chorób siatkówki
zapalenie siatkówki
obraz toksoplazmozy w angiografii
bottom of page