top of page

BADANIE DNA OKA

Dlaczego badanie dna oczu powinno być wykonywane zawsze przez lekarza okulistę ?

Nie ma konsultacji specjalisty chorób oczu, który nie zbada siatkówki i całego tylnego bieguna oczu. To jedno z podstawowych zadań przed nami, okulistami. Zatem mogą Państwo się tego domagać i oczekiwać kilku słów od specjalisty na ten temat. Oczywiście odpowiedź, że wszystko jest w porządku, jest najbardziej pożądaną :).

Inna sytuacja ma miejsce, gdy trafią Państwo do zakładu optycznego. Niestety często wykonywane jest tam badanie, które nazywane jest atrakcyjnie "badaniem wzroku". Wykonywane jest przez osoby, które nie mają nic wspólnego z medycyną. Mogą w tych miejscach liczyć Państwo na okulary, i tyle.

Proszę mieć zatem ograniczone zaufanie do takich miejsc i zapytać, czy osoba badająca, jest lekarzem, czy też mogą Państwo liczyć wyłącznie na podanie wartości szkieł okularowych.

To bardzo ważne badanie, gdyż jedynie badanie dna oka stwarza możliwość obejrzenia naszych najdrobniejszych naczyń krwionośnych (w trakcie życia). Możemy zatem po badaniu dna oka uzyskać rozpoznanie wielu schorzeń, które mają tam swoje objawy, takich jak np.:

  • cukrzyca (retinopatia cukrzycowa u 5% chorych na cukrzycę jest pierwszym sygnałem istnienia tej choroby),

  • nadciśnienie tętnicze (jedynie obraz dna oka może dać odpowiedź, w jakim stanie są naczynia we wszystkich ważnych narządach naszego organizmu, takich jak nerki, mózg, wątroba)

  • zmiany miażdżycowe naczyń,

  • rozrost nowotworowy w obrębie mózgu (pierwsze objawy widoczne są w postaci obrzęku nerwu wzrokowego w badaniu dna oczu),

  • zakrzepy i zatory tworzące się w obrębie naczyń dna oka (których podłożem może być wiele schorzeń ogólnoustrojowych),

  • nowotwory gałki ocznej, jak np. czerniak naczyniówki,

  • wiele innych schorzeń, których częstotliwość występowania jest mniejsza.

Domagajmy się więc badania lekarskiego dna oka. To naprawdę ważne badanie, robione "od ręki" i bez jakiegokolwiek problemu przez specjaliste chorób oczu. W Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym przy Klinice alfa w Sochaczewie, badanie dna oczu jest standardowo robione przy każdej konsultacji.

bottom of page