top of page

USUNIĘCIE  GRADÓWKI

CO TO GRADÓWKA, JĘCZMIEŃ I JAK LECZYMY ZABIEGOWO ?

  • GRADÓWKA, inaczej torbiel gruczołu łojowego Maiboma, jest schorzeniem spowodowanym zablokowaniem ujścia gruczołów tarczkowych. Szczególnie podatne na rozwój tej choroby są osoby z trądzikiem różowatym i łojotokowym zapaleniem skóry. Po zablokowaniu ujścia dochodzi do procesu namnażania się bakterii wewnątrz gruczołu i rozwoju ropnia wewnątrz powieki. Na początku rozwoju gradówki dochodzi do uwypuklenia miejscowego powieki w formie niebolesnego guzka. Z czasem często dochodzi do rozwoju bakteryjnego zapalenia wewnątrz gruczołu i bolesności, obrzęku powieki (jęczmień wewnętrzny).

  • JĘCZMIEŃ ZEWNĘTRZNY to stan ostrego, ropnego, gronkowcowego zapalenia w obrębie gruczołów mieszków włosowych. Często towarzyszy przewlekłemu gronkowcowemu zapaleniu brzegów powiek. Dochodzi do bolesnego obrzęku zapalnego brzegu powieki, skierowanego na zewnątrz powieki.

  • JĘCZMIEŃ WEWNĘTRZNY to mały ropień spowodowany ostrym zakażeniem gronkowcowym gruczołów Maiboma. Widoczny jest bolesny obrzęk powieki. Zmiana w części przypadków może przebić się przez skórę powieki lub przez spojówkę od wewnętrznej strony powieki.

Jednym ze sposobów na wczesne zatrzymanie rozwoju gradówki, jest podanie w zastrzyku leku sterydowego. W naszym ośrodku podajemy preparat o przedłużonym działaniu, substancja czynna uwalnia się przez okres ponad tygodnia. W wielu przypadkach wystarcza to na zażegnanie problemu. Ostrzykiwanie gradówki prezentujemy poniżej (po prawej stronie).

gradówka - widok od strony spojówki powiekowej

Niekiedy, zwłaszcza gdy doszło do nadkażenia bakteryjnego zmiany, konieczny jest zabieg chirurgicznego oczyszczenia powieki. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu kroplowym oraz wykonując drobną iniekcję. Na powiekę zakładana jest specjalna uciskowa pętla. Od strony bliższej oka wykonuje się niewielkie nacięcie przez które ewakuuje się treść ropną, oczyszcza i dezynfekuje i podaje maść na okolicę gradówki. Zabieg trwa zazwyczaj około 20 minut. W Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym przy Klinice Alfa w Sochaczewie, zabiegi gradówki wykonujemy na bieżąco z terminem wykonania do 7 dni. W okresie przed i po zabiegowym podajemy na gradówkę maść i krople z antybiotykiem.

bottom of page