top of page

IRYDOPLASTYKA

Co to jest irydoplastyka i kiedy należy ją stosować ?

Irydoplastyka laserowa jest zabiegiem wykonywanym w jaskrze dla "modelowania tęczówki" wykonywanym w celu spłaszczenia stromej konfiguracji tęczówki w kącie przesączania  (iris plateau). Powoduje odciągnięcie nasady tęczówki od trabekulum. Wynikiem zabiegu jest zatem znaczne poszerzenie kąta przesączania i ułatwienie odpływu cieczy wodnistej w oku z jaskrą.

IRYDOPLASTYKA - WARUNKI ZABIEGU 

Zabieg wraz z przygotowaniem trwa około 40 minut.

 

Stosowane jest znieczulenie kroplowe.

 

Przebieg zabiegu irydoplastyki laserowej jest bardzo podobny do badania w lampie szcelinowej. Po znieczuleniu powierzchniowym oka (kroplowym), na gałkę oczną zakładana jest soczewka, na której powierzchni znajduje się żel. Soczewka pozwala na precyzyjne skierowanie wiązki lasera poprzez mikroskop w kierunku tęczówki. Irydoplastyka jest zabiegiem rzadko powodującym odczucie bólu, dzięki przeprowadzonemu wcześniej znieczuleniu kroplowemu. Przed zabiegiem podaje się również krople zwężające źrenicę i przeciwzapalne.

 

Po zabiegu występuje zwężenie źrenicy utrzymujące się przez kilka godzin (nie pogarsza zazwyczaj ostrości wzroku, może powodować uczucie gorszego widzenia w warunkach zmroku, zazwyczaj mija po około 4 godzinach).

Zaleca się stosowanie kropli przeciwzapalnych 3x dziennie, przez okres 3 dni. W niektórych przypadkach zabieg wykonuje się powtórnie. Efektem zabiegu może być zmiana kształtu źrenicy.

 

Kontrola pozabiegowa odbywa się zazwyczaj po 3 dniach.

bottom of page