top of page

TONOMETRIA - POMIAR CIŚNIENIA W OKU

JAKIE JEST PRAWIDŁOWE CIŚNIENIE W OKU ?

Tonometria to pomiar ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Pomiar ten jest bardzo ważny u chorych na jaskrę i w innych chorobach oczu, gdy wzrasta ciśnienie wewnątrzgałkowe. Gałka oczna wypełniona jest cieczą wodnistą, która zapewnia jej prawidłowe napięcie i odpowiednie uwodnienie ośrodków optycznych tj. rogówki i soczewki, co wpływa na ich przejrzystość i regularność krzywizny. Ciecz wodnistą wytwarza nabłonek ciała rzęskowego znajdujący się w tylnej komorze oka (za tęczówką). Następnie przez otwór źreniczny ciecz ta przedostaje się do komory przedniej, skąd przez kąt przesączania znajdujący się między tęczówką a rogówką odpływa do zatoki żylnej twardówki (nazywanej kanałem Schlemma), przedostaje się do znajdujących się w rąbku rogówki żył wodnych. Drogą tą odpływa z oka około 90% cieczy wodnistej. Pozostałe 10% odpływa drogą naczyniówkowo-twardówkową przez tęczówkę oraz przez ciało rzęskowe do przestrzeni nadtwardówkowej. Odpływ cieczy wodnistej uwarunkowany jest oporem w drogach odpływu i ciśnieniem w żyłach nadtwardówkowych. Ciśnienie wewnątrzgałkowe zależy od stopnia równowagi między produkcją cieczy wodnistej a jej odpływem z gałki ocznej. U zdrowych osób za wartości prawidłowe ciśnienia wewnątrzgałkowego powszechnie uznaje się zakres 10–21 mm Hg. Ciśnienie wewnątrzgałkowe waha się w ciągu dnia (najwyższe jest w godzinach porannych). Jego średnie dobowe wahania nie przekraczają 5 mm Hg. Podwyższone wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego prowadzą do jaskry, której skutkiem jest uszkodzenie nerwu wzrokowego i w konsekwencji ślepota.

W Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym przy Klinice Alfa w Sochaczewie tonometria dostępna jest w trakcie każdej konsultacji lekarza okulisty.

Warto przy okazji wspomnieć również o bardzo istotnym badaniu w celu skorygowania odczytu ciśnienia w gałce ocznej o błąd wynikający z rozbieżności w grubości rogówki w populacji. Do skorygowania tego błędu służy badanie o nazwie pachymetria. W Klinice Alfa wykonujemy to badanie zarówno starszą metodą USG jak i nową, nadjokładniejszą i jednocześnie bezdotykową metodą laserową przy zastosowaniu tomografu OCT. Poniżej przykładowy wynik tego badania, po kliknięciu na obraz przeczytają Państwo informację o pachymetrii w naszym ośrodku.

Tonometria Pachymetria
bottom of page