top of page

KAPSULOTOMIA  LASEROWA

Co to jest zaćma wtórna i kapsulotomia

laserowa ?

Po operacji zaćmy jedyną częścią usuniętej soczewki, która pozostaje, jest jej torebka tylna. Błona przezroczysta, która w nowej rzeczywistości pełni funkcję koperty, w którą wszczepia się soczewkę sztuczną. Jest ona bardzo istotna, gdyż to na niej opiera się sztuczna soczewka i stabilizuje jej pozycja w przestrzeni źrenicy. Błona ta fizycznie podobna do całkowicie przezroczystej folii, z czasem ulega bardzo często (choć nie zawsze) procesowi włóknienia. Prowadzi to do przemiany z jej absolutnie przezroczystej postaci do struktury, która często porównywana jest do pergaminu. Staje się zatem coraz mniej przezierna, blokuje transmisję światła i doprowadza do istotnego pogorszenia widzenia, czyli do zaćmy wtórnej. W tej sytuacji wykonuje się zabieg laserowej kapsulotomii tylnej, polegającej na wycięciu laserem YAG otworu we wspomnianej błonie, który przywraca przezroczystość ośrodków optycznych osi widzenia. Kapsulotomia laserowa, jest zabiegiem trwającym kilkanaście minut, absolutnie bezbolesnym i przywracającym widzenie do kilku godzin po zabiegu. W Klinice Alfa w Sochaczewie szkolimy młodych okulistów w wykonywaniu kapsulotomii i wykonujemy ją od kilkunastu lat. 

Zaćma wtórna, przed  i  po kapsulotomii laserowej
Zaćma - wywiad z dr Mikołajem Krajewskim
Warunki zabiegu kapsulotomii laserowej w zaćmie wtórnej

 

Czas wykonania zabiegu - 20 minut.

Zabieg wykonywany jest w naszym ośrodku bezzwłocznie po zdiagnozowaniu potrzeby.

Po znieczuleniu kroplowym na gałkę oczną zakładana jest specjalna soczewka z żelem na powierzchni.

Zabieg jest zupełnie niebolesny.

Po wykonaniu kapsulotomii laserowej pozostaje lekko nieostre widzenie przez kilka godzin. W słoneczny dzień prosimy o zabranie na zabieg okularów przeciwsłonecznych.

Poprawa widzenia jest stopniowa (w ciągu kilku godzin).

Powikłania po zabiegu są niezmiernie rzadkie. Stwierdzono zależność co do możliwości odwarstwienia siatkówki w przypadkach, gdy wykonuje się kapsulotomię przed 6 miesiącem po operacji zaćmy.

Dlatego też w naszym ośrodku nie wykonujemy tego zabiegu przed upływem 6 miesiąca po operacji zaćmy.

bottom of page