top of page

KRWAWIENIE  WEWNĄTRZ  OKA

Krwotok do ciała szklistego i siatkówki oka - jakie są przyczyny ?

Krwotok do siatkówki może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych należy:

  • retinopatia cukrzycowa,

  • starcze zwyrodnienie plamki (postać mokra) AMD,

  • zakrzep żyły siatkówki,

  • przedarcie siatkówki,

  • uraz oka.

Najczęstszą przyczyną krwotoku do ciała szklistego jest:

  • retinopatia cukrzycowa proliferacyjna,

  • uraz gałki ocznej,

  • przedarcie siatkówki.

Każdy z powyższych stanów chorobowych jest powodem do pilnej konsultacji okulistycznej i może się wiązać w przypadku zbyt późnego zgłoszenia problemu z utratą widzenia.

Krew, bez której nie możemy żyć, a nasze tkanki oddychać i odżywiać się, jest toksyczna, gdy znajduje się poza naczyniami krwionośnymi. To ważne stwierdzenie, gdyż wyjaśnia, dlaczego jej obecność w siatkówce przynosi takie spustoszenie. To tyle i aż tyle, jeśli rozważamy krwawienie do siatkówki oka.

Myśląc o krwawieniu do ciała szklistego, musimy mieć świadomość, że gałka oczna jest zamkniętą kulą wypełnioną ciałem szklistym, w którym nie ma naczyń. Co więc się w nim znajdzie, pozostanie. Zatem krwawienie do ciała szklistego powoduje stan, w którym niezależnie od powagi przyczyny dochodzi do stałej obecności elementów krwi w strukturze, która miała być absolutnie przezroczysta. Zatem od chwili krwawienia na stałe towarzyszyły będą pacjentowi dolegliwości określane mianem "mętów w ciele szklistym". Pływających zmętnień przed okiem, zwłaszcza dokuczliwych przy obserwacji na jasnym tle.

We wszystkich wspomnianych wyżej sytuacjach udzielamy pomocy w naszym ośrodku. Od prawie 20 lat wykonujemy zabiegi w tych schorzeniach. Klinika Alfa w Sochaczewie znana jest w kraju między innymi ze szkoleń dla młodych okulistów, pragnących rozpocząć wykonywanie zabiegów laserowych siatkówki, angiografii fluoresceinowej, terapii AMD, retinopatii cukrzycowej, terapii zakrzepu siatkówki.

Zabiegi laserowe siatkówki w naszym ośrodku wykonywane są w pilnych przypadkach "od ręki".

krwotok do oka
retinopatia cukrzycowa proliferacyjna - angiografia fluoresceinowa
krwotok przed siatkówkę
krwotoki do ciała szklistego
zakrzep siatkówki laser
zakrzep gałęzi żyły siatkówki - krwotoczki "płomykowate" w siatkówce
AMD - starcze zwyrodnienie plamki (krwotoczki w plamce)
zabieg laserowy oka warszawa
bottom of page