top of page

POSIEW WYMAZU Z OKA  / ANTYBIOGRAM

Do czego służy posiew wymazu ze spojówki oka

i antybiogram ?

Najczęstszym miejscem w oku, gdzie rozwija się flora bakteryjna jest worek spojówkowy. Prowadzi to do rozwoju bakteryjnego zapalenia spojówki, owrzodzenia rogówki czy też ropnych zmian powiekowych. Niekiedy, zwłaszcza gdy spodziewamy się szczególnego rozwoju schorzenia, warto jest wykonać badanie polegające na pobraniu treści zawierających bakterie z worka spojówkowego i poddać ich rozwojowi w laboratorium. Na specjalnym podłożu w warunkach cieplarki dochodzi do rozwoju kolonii bakteryjnej wykazującej odpowiednie cechy stanowiące podstawę do rozpoznania konkretnej baterii. Jeśli jest to bateria stanowiąca naturalną florę bakteryjną, nie wymaga to poszerzenia badań o antybiogram. W sytuacji, gdy po wzroście kolonii bakteryjnej stwierdza się szczególny patogen, wykonywany jest standardowo antybiogram.

Antybiogram wykonuje się, nakładając na kolonię bakteryjna różne antybiotyki. W miejscu aplikacji po pewnym czasie dochodzi w niektórych wypadkach do niszczenia bakterii, w innych zaś nie ma reakcji. To sprawia, że poznajemy czy badania kolonia bakteryjna jest oporna (niewrażliwa) na antybiotyk, średniowrażliwa lub bardzo wrażliwa. Stwarza to możliwość zastosowania przez specjalistę leczenia celowanego na tę bakterię najlepszym antybiotykiem.

Przygotowanie do pobrania wymazu w Klinice Alfa w Sochaczewie

Badanie / pobranie materiału i oddanie do laboratorium na parterze budynku wykonujemy od godziny 6:00 do 10:00. Pobranie jest możliwe prawie codziennie, lecz w tej sprawie prosimy o kontakt telefoniczny potwierdzający możliwość pobrania : 664 620 130. 

Ważne informacje: jeśli przyjmujesz antybiotyk lub inne krople do oczu, pomiń dawkę poranną przed pobraniem wymazu (przyjmij krople dopiero po pobraniu wymazu). Standardowo wynik dostępny jest po 3-4 dniach od oddania materiału.

posiew z oka | wymaz
bottom of page