top of page

GUZEK  POWIEKI

Czy każdy guzek powieki jest złośliwy ?

Guzki powieki mogą mieć naturę łagodną i złośliwą. Niezmiernie ważne jest rozróżnienie tych stanów chorobowych i właściwe leczenie. 

Łagodne zmiany chorobowe powiek:

  • GRADÓWKA, inaczej torbiel gruczołu łojowego Maiboma, jest schorzeniem spowodowanym zablokowaniem ujścia gruczołów tarczkowych. Szczególnie podatni na rozwój tej choroby są osoby z trądzikiem różowatym i łojotokowym zapaleniem skóry. Po zablokowaniu ujścia dochodzi do procesu namnażania się bakterii wewnątrz gruczołu i rozwoju ropnia wewnątrz powieki. Na początku rozwoju gradówki dochodzi do uwypuklenia miejscowego powieki w formie niebolesnego guzka. Z czasem często dochodzi do rozwoju bakteryjnego zapalenia wewnątrz gruczołu i bolesności, obrzęku powieki (jęczmień wewnętrzny).

  • JĘCZMIEŃ ZEWNĘTRZNY to stan ostre, ropne, gronkowcowe zapalenie w obrębie gruczołów mieszków włosowych. Często towarzyszy przewlekłemu gronkowcowemu zapaleniu brzegów powiek. Dochodzi do bolesnego obrzęku zapalnego brzegu powieki, skierowanego na zewnątrz powieki.

  • JĘCZMIEŃ WEWNĘTRZNY to mały ropień spowodowany ostrym zakażeniem gronkowcowym gruczołów Maiboma. Widoczny jest bolesny obrzęk powieki. Zmiana w części przypadków może przebić się przez skórę powieki lub przez spojówkę od wewnętrznej strony powieki.

  • TORBIEL GRUCZOŁU MOLLA to mała, okrągła, niebolesna i wypełniona przezroczystym płynem torbiel zlokalizowana na przednim brzegu powieki.

  • TORBIEL GRUCZOŁU ZEISA  podobna do w/w lecz zawiera treść mętną, oleistą.

  • TORBIEL GRUCZOŁU ŁOJOWEGO powstaje z gruczołów łojowych produkujących serowatą treść, najczęściej w kącie przyśrodkowym powieki.

  • PROSAKI są drobnymi białymi i okrągłymi torbielami. Zazwyczaj występują w większej ilości. Pochodzą z mieszków włosowych lub gruczołów łojowych.

  • KĘPKI ŻÓŁTE są żółtawymi podskórnymi płytkami zbudowanymi z cholesterolu i tłuszczy. W naszym ośrodku wykonujemy autorski typ zabiegu. Większość zabiegów kępek żółtych prowadzi do niewidocznej blizny w powiece i całkowitego usunięcia zmiany. 

Złośliwe guzy powiek:

  • RAK PODSTAWNOKOMÓRKOWY jest najczęstszym guzem złośliwym u ludzi. W 90% umiejscowiony jest na skórze głowy i szyi. Stanowi 90% wszystkich złośliwych guzów powiek. Rośnie powoli, nacieka miejscowo i nie daje przerzutów. Zazwyczaj występuje u osób dorosłych w późniejszym wieku.

  • RAK KOLCZYSTKOKOMÓRKOWY jest bardziej złośliwym od raka podstawnokomórkowego. Może dawać przerzuty. We wczesnych stadiach rak kolczystokomórkowy rośnie jako twardy guzek lub plama o szorstkiej, łuskowatej powierzchni na której później powstają owrzodzenia i szczeliny.

  • RAK GRUCZOŁU ŁOJOWEGO wywodzi się z gruczołu Maiboma. Najczęściej obejmuje powiekę górną. Rozpoznanie tego raka jest trudne, gdyż w początkowym stadium przypomina nawracającą gradówkę czy przewlekłe zapalenie spojówek. W wyniku opóźnionego leczenia śmiertelność wynosi 10%. Guz daje przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, płuc, wątroby i mózgu.

  • CZERNIAK ZŁOŚLIWY występuje dość rzadko, lecz jest potencjalnie śmiertelny.

W Specjalistycznym Ośrodku Okulistycznym w Sochaczewie wykonujemy zabiegi zmian łagodnych jak i złośliwych w powiekach. Zajmujemy się także diagnostyką guzków powiek.

Gradówka - guzek powieki
gradówka
widok od strony spojówki
rak powieki guzek
rak powieki
badanie histologiczne 
bottom of page